serkan tandoğan logoIndexhibit ile oluşturulmuştur.


Synology NAS Sunucusunun Sıfırlanması

Genel Bakış

Her Synology NAS bir RESET düğmesi ile gelir. İki farklı sıfırlama modu vardır: İlk mod yönetici şifresini ve ağ ayarlarını sıfırlamanızı sağlar; ikinci mod işletim sistemini yeniden yüklemenizi sağlar (bu mod ayrıca yönetici şifresini ve ağ ayarlarını sıfırlar). Her iki yöntem de RESET düğmesinden faydalanır. Bu yazı gerekli adımlar konusunda size rehberlik edecektir.
İçindekiler

Başlamadan önce
Yönetici şifresinin ve ağ ayarlarının sıfırlanması
İşletim sistemini yeniden yüklemek için sıfırlama

1. Başlamadan önce

Başlamadan önce, Synology NAS sunucunuzun hazır durumda olduğundan emin olun. Sunucunuzu bulmak için Synology Assistant yazılımını başlatabilirsiniz; Durum altında Hazır konumda olduğundan emin olun.
2. Yönetici şifresinin ve ağ ayarlarının sıfırlanması

Bu bölüm yönetici şifresini ve ağ ayarlarını sıfılamak için gerekli adımlar konusunda size rehberlik edecektir. Synology NAS sunucunuzu sıfırladıktan sonra, sistem yapılandırmanız şu olacaktır:

admin hesabını varsayılan değere geri yüklemek.
UI yönetim portunu 5000/5001 olarak sıfırlamak.
IP, DNS, ağ geçidi ve diğer ağ arabirimlerini DHCP'ye sıfırlamak.
PPPoE'yi devre dışı bırakmak.
Otomatik engellemeyi devre dışı bırakmak.
Güvenlik duvarı kurallarını devre dışı bırakmak.
Şifrelenen klasörleri ayırmak ve Başlangıçta otomatik olarak tanıt öğesini devre dışı bırakmak.
High-availability kümesini kaldırmak.

Not: RESET, farklı DSM sürümlerinde çeşitli işlevler yapar. Bu SSS bunu ayrıntılı olarak açıklar. Synology NAS sunucunuzu fabrika varsayılan ayarlarına sıfırlamadan önce, mevcut yapılandırmanızı yedeklemek isteyebilirsiniz. Ayrıntılı talimatlar için, lütfen bu eğitim'e bakın.

Yönetici şifresini ve ağ ayarlarını sıfırlamak için:

Synology NAS sunucunuzun arka panelinde yer alan RESET düğmesini bulun.
Not: RESET düğmesini bulmakta sorun yaşarsanız, lütfen modeliniz için buradaki Hızlı Kurulum Kılavuzu'na bakınız.
Bir ataç kullanarak, Synology NAS bip sesi verene kadar RESET düğmesine basın ve yaklaşık 4 saniye basılı tutun. Hemen bırakın.
Uyarı: RESET düğmesine sürekli olarak basılması işletim sisteminin yeniden yüklenmesine neden olur.
Synology Assistant yazılımını başlatın ve oturum açmak için Synology NAS sunucunuza çift tıklayın. Oturum açma sayfasında kullanıcı adı olarak "admin" kullanın ve şifre alanını boş bırakın. Şimdi yönetici şifresini ve diğer ağ ayarlarını yeniden yapılandırabilirsiniz.
Not: Bu işlem sadece DSM kurulu iken yapılabilir. DSM kurulu değilse, hiçbir şey olmaz; yine de, sistem bip sesi verir. DSM'nin yeniden kurulması ile ilgili olarak sonraki bölüme bakınız.

3. İşletim sistemini yeniden yüklemek için sıfırlama

Bu bölüm îşletim sistemini yeniden yüklemek için gerekli adımlar konusunda size rehberlik edecektir (bu ayrıca yönetici şifresini ve ağ ayarlarını da sıfırlar).
Not: DSM'nin yeniden kurulması mevcut sistem yapılandırması ayarlarınızı kaldırır ama verileriniz yerinde kalır. Ancak, kazara veri kaybı durumunda, sistem yeniden kurulumunu çalıştırmadan önce verilerinizi ve sistem yapılandıma ayarlarını yedeklemek için DSM'nin Yedekleme ve Çoğaltma hizmetini kullanmanız şiddetle önerilir.

Synology NAS sunucunuzu sıfırlamak ve işletim sistemini yeniden yüklemek için:

Synology NAS sunucunuzun arka panelinde yer alan RESET düğmesini bulun.
Not: RESET düğmesini bulmakta sorun yaşarsanız, lütfen modeliniz için buradaki Hızlı Kurulum Kılavuzu'na bakınız.
Bir ataç kullanarak, Synology NAS bip sesi verene kadar RESET düğmesine basın ve yaklaşık 4 saniye basılı tutun. Hemen bırakın.
Takip eden 10 saniye içinde, RESET düğmesine basın ve Synology NAS başka bir bip sesi verene kadar yaklaşık 4 saniye basılı tutun.
Synology NAS'ın ön panelindeki STATUS ışığının şimdi turuncu yanıp söndüğünü göreceksiniz.
Synology Assistant yazılımını çalıştırın ve Synology NAS sunucunuzu bulun. Durum altında Yapılandırma Kayıp ibaresini göreceksiniz.
Kurulum Sihirbazını başlatmak için Synology NAS sunucunuza çift tıklayın ve işletim sistemini yeniden yükleyin. Şimdi Synology NAS sunucunuzu kurmak için Hızlı Kurulum Kılavuzu içindeki ya da kurulum diskinizdeki kurulum talimatlarını izleyebilirsiniz.
Not: İndirme Merkezi'nden en yeni DSM sürümünü indirmeniz önerilir.